Fűtésszerelő, fűtésszerelés
Telefon: hétköznap 7-19 ó között
Indítás: +36 – 30 / 269 – 2989
Email írása: vizgazdoktor@gmail.com
Fűtési módok
- Egyedi: – saját cirkó lakáson belül, vagy hőszivattyús rendszer
- Házközponti: – a társasháznak van egy központi kazánja (= hőközpont), ahol pl. gázkazánnal (vagy földhő, vagy napenerga) segítségével állítják elő a fűtéshez és / vagy a fürdéshez, mosogatáshoz a melegvizet
- Távhő: – több épületegyüttes részére távvezetéken keresztül egy óriási hőközpontban állítják elő a fűtéshez és / vagy a fürdéshez, mosogatáshoz a melegvizet
Milyen anyagok felhasználásával lehet fűteni?
- gázzal
- napenergiával
- földhővel
- fával
- szénnel
- olajjal
- bármilyen egyéb éghető anyaggal (szeméttel)
Talán sokukban megbotránkoztatást kelt, ha az hallják, hogy szeméttel fűt valaki. Abban az esetben valóban aggályos, ha nem figyelnek oda a környezetvédelemre, de ne felejtsük el, hogy a hulladék égetők ugyanezt csinálják, csak megfelelő technológia segítségével (zárt rendszer megfelelő szűrőkkel ellátva), vagyis minimálisan szennyezik a környezetet, nem úgy mint a „kedves szomszéd” aki bedobja a kazánba a nejlont, az olajos rongyot (rosszabb esetben autógumit) és úgy füsttől az orrunk alá.
A fűtésszereléshez milyen anyagokat, csöveket használnak fel általában?
- ötrétegű műanyagot
- rezet
- szénacélt
- egyre ritkábban acélcsövet (ezt inkább kisebb javításoknál alkalmazzuk, de a hegesztéses szerelés már „kihaló félben van”)
Tipikus hibák a fűtésrendszerben
1.) nincs megfelelően méretezve a rendszer, vagyis nincs elég meleg a lakásban
A fűtésszerelés egyik fontos eleme, hogy csak akkora fűtőtestet szereljünk fel az adott helyiségbe, amekkorára valóban szükség van. Ennek kiszámításához szükség van az alábbiakra:
- a kifűtendő helyiség alapterülete, belmagassága, fekvése
- az épület anyaga, falvastagsága
- ablakok állapota
- hőszigetelt-e a ház, vagy lakás
- nem lett szinkronba hozva a cirkó, kazán stb. a szükséges hőigénnyel. (Tipikus lehet, hogy a gázkészülék összes hőteljesítménye kisebb, mint a kifűtendő helyiségek összes hőigénye. Magyarul: ha pl egy házban kiszámoltuk, hogy mennyi a hőigény, de a kazán teljesítménye kisebb, akkor ne csodálkozzunk, hogy hideg marad a lakásunk.) (Fűtésszerelő, fűtésszerelés)
2.) csobogó hang a fűtőtestekben
- vagy nincs megfelelően feltöltve,
- vagy levegős a fűtési rendszer.
Teendő: töltsük fel a rendszert 1,2-1,5 bar körüli nyomásra, majd légtelenítsük a radiátorainkat.
3.) kattog a fűtőtest, vagy a cső
Lehetséges hibaokok:
- feszültség a csőben (körbe lett járólapozva, vagy betonozva a cső)
- vízköves a rendszer
- hirtelen hőtágulás a fűtési rendszerben (túlméretezett kazán)
4.) nem melegszik a legtávolabbi radiátor
- kevés a víz a fűtési rendszerben (= levegős a fűtési rendszer)
- a keringető szivattyú kapacitása csökkent.
Teendő! Töltsük fel a fűtési rendszerünket. (A víznyomás optimális értéke általában leállt- és kihűlt rendszer mellett 1,2-1,5 bar kell, hogy legyen.) A rendszer feltöltését soha ne a fűtőberendezés működése közben végezzük el, ugyanis a feltöltés során keletkező hirtelen vízhőmérséklet csökkenés esetleg a készülékben kárt okozhat.
5.) Csepeg, vagy szivárog a rendszerből a víz
Teendő:
- Egyedi fűtésnél: próbáljuk meg az érintett fűtési kört lezárni, ha ez kiépítésre került
- Házközponti-fűtésnél: értesítsük a közös képviselőt, vagy a ház fűtőjét, aki a hiba jellegének függvényében intézkedik!
- Távfűtésnél: hívjuk a távfűtőműveket. Vélhetően ebben az esetben a költség a hőszolgáltatót terheli, abban az esetben, ha a hiba oka neki róható fel! Ha mi vagyunk a”hunyók” , akkor a szerelés és a rendszer töltés / ürítésének díja a lakót, vagy a társasházat terheli!
Az eddigi tapasztalat alapján inkább az acélcsöves rendszereknél találkozhattunk kilyukadt fűtőtestekkel, melynek lehetséges okai:
- külső mechanikai hatás
- anyaghiba
- korrózió
6.) Hibaelhárításra javaslat, amennyiben a fűtőtestnél van a hiba:
Teendő: Próbáljuk meg elzárni általában a fűtőtest előtti szelepeket, mely az óramutató járásával egyező irányban történik. Tegyünk a csepegési pont alá tálat, ha erre van lehetőség. (Fűtésszerelő, fűtésszerelés)